Kokosový olej

Kokosový olej bol donedávna považovaný za nezdravý, dôsledkom jeho obsahu vysoko nasýtených mastných kyselín. Dnes je však známe, že tuk obsiahnutý v kokosovom oleji je odlišný od ostatných tukov a má rozličné zdravotne prospešné vlastnosti. V súčasnosti získava stále väčšie uznanie.

 Čo však robí kokosový olej takým dobrým ? Čo ho odlišuje od ostatných olejov, obzvlášť od ostatných nasýtených tukov ?

Rozdiel sa nachádza v tukovej molekule. Všetky tuky a oleje sú zložené z molekúl nazývaných mastné kyseliny. Existujú však dva spôsoby klasifikácie mastných kyselín. Prvý, ten rozšírenejší, je založený na nasýtenosti. Druhý systém klasifikácie sa týka veľkosti molekúl alebo dĺžky uhlíkového reťazca v každej mastnej kyseline. V tomto systéme rozoznávame mastné kyseliny s krátkymi (SCFA), stredne dlhými (MCFA) a dlhými reťazcami (LCFA). Kokosový olej je tvorený hlavne stredne dlhými reťazcami mastných kyselín, inak nazývaných aj stredne dlhé reťazce triglyceridov (MCT).  

Prevažná väčšina olejov a tukov v našej strave (98-100%), či už nasýtených alebo nenasýtených, je tvorená mastnými kyselinami s dlhými reťazcami (LCFA). Mastné kyseliny obsiahnuté v kokosovom oleji sú prevažne so stredne dlhými reťazcami (MCFA). Prečo je dĺžka reťazcov mastných kyselín tak veľmi dôležitá ? Naše telo reaguje a metabolizuje každú mastnú kyselinu inak v závislosti od jej dĺžky. Dôsledkom toho sú fyziologické efekty stredne dlhých reťazcov z kokosového oleja výrazne odlišné v porovnaní s dlhými reťazcami, ktoré sa nachádzajú v našej strave bežne.

Stredne dlhé reťazce mastných kyselín nemajú negatívny efekt na cholesterol a pomáhajú chrániť pred ochorením srdca. Pomáhajú znižovať riziko vzniku aterosklerózy a srdcovými chorobami. Stredne dlhé reťazce sú hlavným dôvodom, prečo je kokosový olej taký výnimočný a prospešný.

Existuje len niekoľko zdrojov mastných kyselín so stredne dlhými reťazcami (MCFA). Medzi najlepšie však jednoznačne patrí kokosový olej a olej z palmových jadier.

 

Alzheimerova choroba

Nedávno došlo k niekoľkým vzrušujúcim novým vývojom vo výskume Alzheimerovej choroby. Alzheimerova choroba je teraz určená ako forma cukrovky. Lekári ju nazývajú cukrovkou typu 3. Cukrovka  typu 2, ktorá je najbežnejšou formou tejto choroby, sa vyznačuje odolnosťou voči inzulínu. Inzulín je hormón, ktorý prenáša glukózu do našich buniek. Keď sa človek stane odolným na inzulín, nie je schopný správne transportovať glukózu a následne začnú z toho bunky hladovať, degenerovať a odumierať. To vedie k mnohým komplikáciám spojeným s cukrovkou, ako sú ateroskleróza, slepota a zlyhanie obličiek. Pri Alzheimerovej chorobe sa stal mozog odolným na inzulín. Mozgové bunky nie sú schopné absorbovať dostatočné množstvo glukózy, v dôsledku toho začínajú hladovať, degenerovať a odumierať. Výsledkom je demencia.

Ako sme už spomínali kokosový olej sa skladá z jedinečného typu tuku, známeho ako mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom (MCFA). Pri požití sa významná časť týchto mastných kyselín transformuje na inú formu paliva, ktorá je známa ako ketóny. Na rozdiel od glukózy sa ketóny nespoliehajú na to, že inzulín vstúpi do buniek a premení sa na energiu. Preto nie sú ovplyvnené inzulínovou odolnosťou. Ketóny sú mozgom rýchlo absorbované, aby dodávali energiu, ktorú potrebuje na správne fungovanie a prežitie.

Človek môže ľahko jesť dostatok kokosového oleja, aby vo svojom krvnom obehu vytvoril dostatočné hladiny ketónov, ktoré môžu celý deň kŕmiť mozog. Terapia kokosovým ketónom má potenciál zastaviť postupovanie Alzheimerovej choroby, zvrátiť ju a v niektorých prípadoch túto chorobu úplne eliminovať.

Lekárska štúdia terapie ketónom získaného z kokosového oleja je pozoruhodný. Napríklad v jednej štúdii boli pacienti rozdelení do dvoch skupín. Každá skupina dostala nápoj na pitie. Nápoj podaný jednej skupine obsahoval MCFA (stredne dlhé reťazce) z kokosového oleja, druhý nápoj obsahoval typy mastných kyselín bežne sa vyskytujúcich v strave. O deväťdesiat minút neskôr vyšetrovatelia nechali pacientov vykonať kognitívne testy a testy pamäti. Výsledky ukázali, že tí pacienti, ktorí konzumovali nápoj s MCFA, dosiahli pri testoch významne vyššie skóre.

Táto štúdia bola pozoruhodná z troch hlavných dôvodov. Po prvé, preukázalo, že MCFA majú pozitívny vplyv na pacientov s Alzheimerovou chorobou. Po druhé, výsledky MCFA sa pozorovali takmer okamžite: iba deväťdesiat minút po podaní nápoja pacienti preukázali merateľné zlepšenie skóre testu. Po tretie, zlepšenie bolo pozorované už po jednej dávke MCFA.